Mnogi vjeruju da zdravo znači skupo, ali da li je to stvarno tako?
Studija iz 2021 godine, u kojoj je učestvovalo preko 2000 studenta, pokazuje da 67% učesnika vjeruje da je zdrava hrana mnogo skuplja.
Razlog ovakvom razmišljanju proizilazi iz nedovoljno informisanja, marketinških strategija, te činjenice da se procesirana hrana obično prodaje mnogo jeftinije. Bilo kako bilo, vrijeme je da razbijemo ovaj mit!
Zdrav obrok ne mora biti skup, baš kao što vaš najdraži smoothie ne mora koštati kao godišnja članarina u teretani. U nastavku ćemo otkriti nekoliko trikova kako da jedete zdravo, a da pritom ne bankrotirate.
Zašto se hraniti zdravo?
- Svi želimo da se osjećamo dobro, izgledamo bolje i živimo duže. Ali kako da postignemo te ciljeve? Odgovor je jednostavan: zdrava ishrana.
- Beneficije koje nam pravilna ishrana može doprinijeti:
- Energija i vitalnost – konzumiranjem kvalitetne hrane poboljšavate vašu produktivnost i koncentraciju.
- Jačanje imuniteta – svi imamo iskustva sa virozama koje znaju iscrpiti organizam, pa iako ne možemo spriječiti te male mikrobe da nas zaraze, možete ojačati vaš organizam zdravim proizvodima te time umanjiti i ubrzati prolazak upale.
- Dugoročna ušteda – sada dolazimo do onog dijela gdje će vam vaš novčanik biti zahvalan. Dakle zdravom ishranom dolazimo do zdravog duha, a samim tim ćete manje trošiti na raznorazne suplemente koji se obično kupuju jer se ne hranimo pravilno. Zdravo tijelo, zdrav duh i još zdraviji bankovni račun!
Kako spojiti ishranu i ekonomičnost?
Kao što smo već spomenuli, zdrava ishrana ne mora biti skupa, a postoje mnoge strategije koje će vam pomoći da to postignete. Evo nekoliko preporuka:
Kupujte u većim količinama
Namirnice poput leblebija, prosa, kvinoje, zobi možete kupiti u velikim količinama jer imaju dugotrajan rok trajanja, a jako su nutritivne. Tako naprimjer proso, latinskog naziva (Panicum miliaceum L.), je jako bogat vitaminima, mineralima i fitohemikalijama. Njegova nutritivna i medicinska vrijednost se spominje čak u starim dokumentima pronađenim u Kini i Indiji.
Izvor: Pexels
💡 Zanimljivost:
Fitohemikalije (fito – na grčkom znači biljka), predstavljaju hemikalije prisutne u biljkama. Vjerovatno ste nekad negdje čuli za antioksidante, koji su jedan od najpoznatiji tipova fitohemikalija. Ove molekule pomažu u prevenciji raznih bolesti poput kardiovaskularnih oboljenja i raka.
Kupujte sezonske i lokalne proizvode
Danas smo okruženi mnogobrojnim načinima nabavljanja namirnica, tako da izbor definitivno ne predstavlja problem. Jedan od korisnih načina za uštediti, a ipak jesti zdravo je kupovinom voća i povrća koje je u sezoni i od lokalnih proizvođača.
Ponuda lokalnih proizvoda je obično jako raznovrsna i unikatna, jer možete pronaći prirodne i autentične proizvode kao razne vrste kandiranog i suhog voća i zanimljive začine.
Kroz pažljivo birane metode, bilo da su to starinske tehnike ili inovativni pristupi, ovi proizvođači ne samo da stvaraju zdrave proizvode, već obogaćuju našu kuhinju.
Pokušajte sa jednostavnim zamjenama
Vjerujem da vam se nekad desilo da voće i povrće koje ste kupili propadne prije nego ste ga iskoristili. To se svakom desilo, ali ako ste u onoj grupi kojoj se to malo češće dešava onda razmislite o češćoj upotrebi zamrznute hrane. Zamrznuta hrana je povoljnija, može puno duže trajati i sadržaj hranjivih nutrijenta je skoro isti kao i kod svježeg voća i povrća.
Još jedan popularni mit je da su smrznuti produkti dosta lošije kvalitete od svježeg. Ali dobra vijest je da rezultati studija objavljenih u časopisu Food Research International pokazuju da kad je industrijski proces zamrzavanja pravilno izveden, kuhano smrznuto povrće ne sadrži manju nutritivnu vrijednost od svježeg.
Izvor: Pexels
Ideja za brzi doručak sa smrznutim voćem
🥜 Orašasti Smoothie za ponijeti
Sastojci:
- 1 banana
- 1 šaka smrznutog bobičastog voća (borovnice, maline)
- 1 čaša biljnog mlijeka (ili običnog)
- 1 kašika badema (može i lješnjak, indijski ili brazilski orah)
- Kašičica meda (po želji)
Sve ubacite u blender, miksajte i doručak je spreman za par minuta. Orašasti plodovi daju dodatnu kremoznost i energiju.
Kuhajte kući
Svi vodimo zauzete živote i često nemamo vremena za kuhanje, i to je sasvim uredu. Probajte početi sa nekim malim koracima tako da izbalansirate učestalost naručivanja hrane i pripreme kod kuće.
Sljedeći put kada budete uzeli mobitel da naručite hranu, pogledajte šta imate u frižideru i da li možete napraviti nešto jednostavno sa par sastojaka. Ne mora to biti Jamie Oliverski obrok, ali čak i brza salata ili brzinski sendvič s povrćem može biti ukusan, zdrav i što je najvažnije, mnogo jeftiniji.
Koji su ključni sastojci za zdrave i povoljne obroke?
Postoji jako mnogo povoljnih namirnica koje možete iskoristiti za zdravu i ekonomičnu ishranu, a neke od njih smo već spomenuli. Evo još par primjera:
Mahunarke
Raznovrsne mahunarke poput graha i leblebija imaju visoku nutritivnu vrijednost, a nije ih teško spremiti.
Sadrže vlakna, proteine, ugljikohidrate, B vitamine, željezo, bakar, magnezijum, mangan, cink i fosfor. Također su prirodno niskokalorične, gotovo bez zasićenih masti, a budući da su biljnog porijekla, ne sadrže holesterol.
Dobra stvar u vezi mahunarki je da se savršeno dobro kombinuju sa mesom tako da i vi, ljubitelji mesa u svakom obroku, možete uživati u njihovim benefitima.
💡 Zanimljivost:
Mahunarke imaju nizak glikemijski indeks, a to znači da polako podižu nivo šećera u krvi i zato su optimalna hrana za dijabetičare.
Zobene pahuljice
Ova namirnica ljude obično asocira na doručak, jer vrlo lako možete napraviti hranjiv obrok u kombinaciji sa još par sastojaka. Ako ste fan slatkog, možete brzinski napraviti neku vrstu dezerta. Ovi dezerti su posebno popularni među djecom jer ih možete prilagoditi njihovim ukusima i kombinacijama, a znamo da su djeca često prilično “izbirljiva” kada je riječ o hrani!
Od svih nutrijenata koje zob sadrži, izdvojit ćemo beta-glukan koji po svojoj strukturi pripada vlaknima, a ima efekat u snižavanju holesterola.
Korijenasto povrće
Krompir, mrkva i ostali pripadnici ove kategorije, su neizostavan dio balkanske kuhinje ali isto tako i zdrave i ekonomične ishrane. Krompir sam ali i u kombinaciji sa mesom i drugim povrćem nudi bezbroj kombinacija od kojih ste sigurno do sada neke isprobali. Ovo povrće je jeftino, možete ga nabaviti u većoj količini i što je najbitnije lako ga je pripremiti osim možda onog dijela kada ga moramo oguliti.
Mrkva koja je, nećete vjerovati, prvobitno bila bijele i ljubičaste boje, sadrži mnogobrojne hranjive sastojke. Svima je poznato da trebamo jesti mrkvu radi poboljšanja vida, i to je istina!
Ovo je zahvaljući beta karotenu koji je bitan za stvaranje vitamina A, a ovaj vitamin je komponenta proteina koji pomaže našim očima da se prilagode promjenama svijetlosti. Zato slobodno nastavite govoriti vašoj djeci da će im mrkva pomoći da vide bolje u mraku.
Izvor: Pexels
Dakle, da još jednom ponovimo. Zdrava hrana ne mora biti skupa, i uz male trikove možete uživati u hranjivim obrocima bez velikih troškova. Pametno planiranje obroka i korištenje osnovnih sastojaka može vam pomoći da ostvarite dugoročne uštede. Započnite danas, planirajte svoje obroke i uživajte u zdravoj i pristupačnoj ishrani!
Vaša Zdravka H.